Resimli Yemek Tarifleri | Kaymaklı Poğaça

Kaymaklı Poğaça

Tarifin kategorisi : Poğaça Tarifleri | 9 Yorum

kaymakli-pogaca-tarifiUzun ömürlü kutu sütlerin şimdiki kadar yaygın olmadığı zamanlarda, ki ben 10 yaşlarındayken annem beni her sabah erkenden uyandırıp süt almaya gönderirdi; buzdolabında has süt kaymağımız hiç eksik olmazdı. Kahvaltıda severek tüketmemize rağmen yine de bitiremezdik. Annem, tasarrufu çok seven, hiçbir şeyi ziyan etmeyen annem, bu kaymakları hamur yoğururken hamurun içine katar, hem tasarruf etmiş olur, hem çöpe gitmesini önler, hem de muhteşem lezzetlere dönüştürürdü. Aradan uzun yıllar geçti, şimdi benim 3 küçük çocuğum var ve nerdeyse hergün süt alıyoruz, kutu sütleri pek sağlıklı ve doğal bulmadığım için sütçümüzden alıyoruz sütümüzü ve dolabımızdan has süt kaymağımız hiç eksik olmuyor. Tüketemediğimiz kısmını annemden öğrendiğim gibi kete, poğaça,gözleme gibi hamur işlerinde kullanıyorum. Hem çok lezzetli oluyor, hem de israfını önlemiş oluyorum…

Kaymaklı poğaça malzemeleri

İçi için

Üzerine sürmek için

Kaymaklı poğaça tarifi

Malzemeler bir kaba konur ve yumuşak bir hamur elde edinceye dek yoğurulur. 30 dakika dinlendirilir. Bezeler alınır, her biri elle açılır, içine peynir konulup kapatılır, yağlı kağıt serili tepsiye dizilir. Önceden ısıtılmamaış 200 derecelik fırında pişirilir. Afiyet olsun…

Kaymaklı poğaça tarifi Nimet Sungur’a ait. Nimet Hanım’ın diğer tarifleri için tıklayınız.Bu tarifi beğendiyseniz ve bunun gibi tariflerin ilk sizin mail adresinize gelmesini istiyorsanız sitemize aşağıdaki bölümden üye olabilirsiniz.

e-mail adresini yaz ve tamam butonuna tıkla:

Etiket: , , , , , , , , , , , , ,

Ziyaretçi Yorumları

9 yorum var to “Kaymaklı Poğaça”

 1. nehir on Aralık 12th, 2009 09:23

  merhaba ellerinize sağlık

 2. nehir on Aralık 12th, 2009 09:25

  nimet hanım size bir sorum olacak: ben de sizin gibi sütçüden süt alıyorum, her hafta yoğurt ve sütlaç yapıyorum, ama kaymak çıkmıyor, sadece yoğurdun üzerinde ince bir kaymak tabakası oluyor, onu da alıp tabağa koymaya değmiyor.Kaymağı ayrıca yapmanın bir yolu var mı?
  sütten kaymak çıkarmak için ne yapabilirim, bu konuda bana bilgi verir misiniz?

 3. Alper on Aralık 12th, 2009 11:08

  ellerine saglik nefis görünüyor.

 4. Deniz Güneş on Aralık 12th, 2009 12:07

  nehir hanım bahsedilen kaymak yoksa sütünüzde sütçünüz sütün kaymağını sağımdan hemen sonra çiğden alıyor olabilir ince tabaka genelde yağsız yada yağı alınmış sütten oluşur çünkü.. ama hiç ellenmezse ütün kaymağına zaten kaynattıktan sonra üzeri sapsarı şekilde kalır yağının alınıp alınmadığına dikkat edinn..

 5. Deniz Güneş on Aralık 12th, 2009 12:07

  nimet hanımcımm kaymağa daldımm poğaçalarınızı unuttumm ellerinize sağlıkk nefis görünüyorlar.. kastamonudayken bizde hepp köylülerden alırdık sütümüzü..

 6. hamiyet on Aralık 12th, 2009 12:32

  ellerinize sağlık

 7. gülümser on Aralık 12th, 2009 14:06

  bende kaymağı atmam hamurlara kullanırım, poğaça çok güzel duruyor ellerinize sağlık teşekkürler…

 8. SERVET on Aralık 13th, 2009 00:01

  Elinize sağlık Nimet Hanım güzel görünüyor poğçaalr birde tadına bakabilsek. paylaşımın için çok teşekkürler. Kaymak yoksa onun yerine ne koyabilirim ne kadar margarin teşekkür ederim.

 9. Yeşim Bayram on Aralık 13th, 2009 16:11

  Nimet hanım elleinze sağlık..

Yorum yaz