Resimli Yemek Tarifleri | Domates Yahnisi

Domates Yahnisi

Tarifin kategorisi : Ana Yemekler | 8 Yorum

domates-yahnisi

Domates yahnisi, domatesin en bol olduğu yaz aylarında en sık pişirdigim yemeklerden biridir. Tahmin ettiginiz gibi tam bir yaz yemegi. En sevdigim yemek desem inanın yanlış olmaz. Çocuklarımda aynı benim gibi, çok sevdigi için neredeyse haftada bir gün domates yahnisini yaparım. Çevremde de şimdiye kadar domates yahnisini yapana pek rastlamadım. Geçen gün internette acaba farklı bir tarifi var mı diye araştırırken çok enteresan bilgilere ulaştım. Şimdi bu bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Hani hep deriz ya; “Bizim kültürümüz bir mozaik kültürüdür ve bu kültürün temeli ne dine ne ırka dayanır” diye. İşte bunun bir kanıtıdır, bundan beş yüz yıla yakın süre önce İspanya’da engizisyondan kaçan Museviler, kendi memleketlerindeki dini baskıdan usanan İspanyol Musevileri, Osmanlı’nın o meşhur hoşgörüsünden yararlanarak bu topraklara gelmişlerdir. Musevilerin bu topraklarda yaşamasından mutfağımız da payını almış ve Türk mutfağının şimdiki zenginliğine erişmesinde Sefarad ve Aşkenaz mutfağının da katkısı olmuştur. Musevilerin zengin mutfağının temeli ise çekilen sıkıntılara ve bu sıkıntılar karşısında yaratıcılığını kullanmış olan Musevi kadınına dayanır.

Bu sıkıntılı günler, beraberinde yokluğu ve yiyecek sıkıntısını getirdiğinden, becerikli Musevi kadınları hiçbir malzemeyi ziyan etmemişlerdir. Kabağın kabuğunu bile yemeklerine bir şekilde eklemeyi başarmışlar, göçün ve savaşın ortasında açlıkla bu yolla başa çıkmışlardır. Yahnileriyle ünlü Sefarad mutfağının en ünlü yahnilerinden biri olan “armi de tomat”, kısaca domates yahnisi olarak tanımlayabileceğimiz bu yahniyi mutfaklarımıza museviler kazandırmışlar.

Domates yahnisi malzemeleri

Domates yahnisi tarifi

Domateslerin kabuklarını soyarak iri iri, soğanları küp küp, biberleri ise halka halka dograyın. Kıyma ve soganları iyice kavurduktan sonra, domates ve biberleri de ekleyin. Domatesler suyunu tamamen çekene kadar pişirin. Sıcak sıcak servis yapın.

Domates yahnisi tarifi Cemile Okşar‘a ait. Cemile Hanım’ın kendi sitesine ulaşmak için burayı, sitemizdeki diğer tariflerine ulaşmak için burayı tıklayınız.Bu tarifi beğendiyseniz ve bunun gibi tariflerin ilk sizin mail adresinize gelmesini istiyorsanız sitemize aşağıdaki bölümden üye olabilirsiniz.

e-mail adresini yaz ve tamam butonuna tıkla:

Etiket: , , , , , , , , ,

Ziyaretçi Yorumları

8 yorum var to “Domates Yahnisi”

 1. hamiyet on Kasım 15th, 2009 21:36

  cemile hanım ellerinize sağlık yalnız bizim evde koyun etı ve kıyması yenmediğinden acaba dana kıyma olurmu bence olur gibime geliyor ama birde size sorayım

 2. nilüfer on Kasım 15th, 2009 22:03

  cemile hanım elinize saglık yalnız bu sosu normalde hep musakka ve karnıyarıga koyuyoruz öyle deilmi cevap verirseniz sevinirim güzel olmuş yeni tariflerinizi bekliyopruz saglıkla kalın

 3. Alper on Kasım 16th, 2009 10:15

  elinize sağlık

 4. Deniz Güneş on Kasım 16th, 2009 10:18

  cemile ablacımm bu ne güzel bir paylaşımm… hmhmmmhmmm

 5. merve sancakgüngör on Kasım 16th, 2009 10:51

  ellerinize sağlık…

 6. Yeşim Bayram on Kasım 16th, 2009 11:38

  Cemile hanımcım ellerinize sağlık:)Makarnaylada güzel ikili olmuş:)

 7. gülümser on Kasım 16th, 2009 16:58

  ellerinize sağlık…

 8. Ali Akköz on Kasım 17th, 2009 02:03

  paylaşıma vede bu güzel tarife öncelikle teşekkür ederim. makarna yanında bende bu tarifi severek cede beğenerek yemeyi severim.
  ellerinize vede emeğinize sağlık. işallah sizden daha güzel tariflerin de gelmesi dileğimle saygılar sunarım.

Yorum yaz